Bielska 48; 43-200 Pszczyna
+48 570 224 766

Dlaczego identyfikacja wizualna jest taka ważna?

Dlaczego identyfikacja wizualna jest taka ważna?

Dlaczego identyfikacja wizualna jest taka ważna? - 1

Nawet najlepszy produkt czy najlepiej wykonywana usługa nie zdobędą popularności, jeżeli wieść o ich istnieniu nie dotrze do konsumentów. Kolejnym punktem w kontaktach z klientami, jest zdobycie ich zaufania. Oczywiście najważniejsze jest rzetelne wykonywanie usług i oferowanie solidnych produktów. Jednak równie istotne w budowaniu stabilnej pozycji marki na rynku, jest przemyślana identyfikacja wizualna.

Czym jest identyfikacja wizualna firmy?

Identyfikacja wizualna firmy to zbiór działań i symboli, które składają się na całościowy obraz firmy i wpływają na jej odbiór przez otoczenie. Przemyślane dobieranie elementów identyfikacji wizualnej ma na celu wywołanie konkretnej reakcji, wzbudzenie skojarzeń i emocji u odbiorców. Identyfikacja wizualna firmy powinna być tak skonstruowana, by zapadała w pamięć klientów. Najważniejszą cechą identyfikacji wizualnej jest spójność. Przede wszystkim powinna być ona spójna z profilem i specyfiką firmy. Wiadomo, że zupełnie inną identyfikację będzie miała marka odzieży dla młodzieży, a kompletnie inną klinika medycyny estetycznej. Różni je branża, rodzaj działalności i target, do którego kierują ofertę. Spójne powinny być też poszczególne elementy identyfikacji.

Jakie są elementy identyfikacji wizualnej?

Najważniejszymi elementami identyfikacji wizualnej jest nazwa firmy i logo. To właśnie one zapadają w pamięć odbiorców – a przynajmniej powinny. Zarówno nazwa, jak i logo powinny być unikatowe i jednocześnie oddawać charakter marki. We wszystkich materiałach reklamowych powinno używać się ściśle określonego kroju pisma. Bardzo ważna jest też  kolorystyka i styl, w jakim wszystko jest utrzymane – od banerów, wizytówek, poprzez wystrój wnętrz biur lub sklepów, na elewacji i reklamach zewnętrznych kończąc. Dobór kolorów, ich natężenie, temperatura i odcień silnie wpływają na odbiór marki, nadają jej charakteru. Żeby spójność wizerunku firmy była zachowana przez długie lata, wszystkie wyznaczniki i parametry zapisuje się w tak zwanej księdze standardów CI.

Daj się zapamiętać!

Tworząc identyfikację wizualną firmy, należy dobrze przemyśleć każdy krok. Dlaczego? Przecież ktoś mógłby powiedzieć, że logo czy baner można zmienić, gdy tylko będziemy mieć na to ochotę. Otóż jeszcze jedną, niezwykle ważną cechą identyfikacji wizualnej jest jej ciągłość i niezmienność. Klient, który raz zapamięta Waszą markę w błękitnych kolorach, następnym razem będzie poszukiwał właśnie takich barw. Zbyt częste zmiany wizerunku firmy mogą wprowadzać odbiorców w błąd i spowodować, że nie trafią do nas po raz kolejny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button